A Travellerspoint blog

YANIMIZDA GOTURECEKLERIMIZ

UMREDE YANIMIZDA GOTURECEKLERIMIZ

Umre Tavsiyeleri

Umreye giderken yanıma hangi eşyaları alayım?

Umreye gidecek olan kardeşlerimizin en çok sordukları sorulardan birisidir bu soru. Biz aşağıda umre seyahati esnasında en fazla ihtiyaç duyulacak belli başlı eşyaları sıralamak istiyoruz:
1. Ayakkabı: Umre ziyaretinde en önemli eşyalardan birisi sandalet türü ayakkabıdır. Zira umrede en çok yapılan hareket yürümektir. Bu nedenle iyi bir ayakkabı temin edin. İhramlı olarak giyilecek ayakkabının burun ve topuk kısmının açık olması gerekir. Ayakkabının altı yumuşak lastik, ayağın bastığı yüzeyin de yumuşak, ayakkabının içi ve dışının deri olması ve arka bağının lastikli (kolay giyilip çıkarılması açısından) olması tavsiye edilir. Ayrıca ayakkabının daha önceden giyilmiş ve ayağın ayakkabıya alışmış olması önemlidir. Çünkü ilk giyilen ayakkabı alışma yönünden problem çıkarabilir.
2. Güneş gözlüğü: Yanınıza iyi bir güneş gözlüğü alın. Bu şekilde yoğun güneş ışığından daha az etkilenirsiniz.
3. Seccade: Seccade her zaman yanımızda olması gereken ekipmandır. Zira mescitte yer bulunamaması ve zeminin soğuk olması durumlarında gerekli. Hafif ve ince olması önemli.
4. Hafif sırt çantası: Kâbe'ye ve Mescid-i Nebevi'ye gidişte içine seccade, Kur'an-ı Kerim, aperatiflerin ve mescitlerin içinde ayakkabı ve terliklerin konulabileceği çantadır. Çok hafif ve omuzda değil de sırtta taşınabilir olması kullanma rahatlığı sağlayacaktır.
5. Hırka: Medine, Mekke'ye nazaran daha soğuk oluyor. Bu nedenle Medine'de ve diğer soğuk yerlerde kullanmak üzere hırka almakta fayda vardır.
6. Tavaf tesbihi: 7 şavt bir tavaf sayılacağından şavtları saymak için 7 boncuklu tesbihe ihtiyaç duyabilirsiniz.
7. İlaçlarınız: Düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa onları yanınıza almayı unutmayın. Ayrıca topuklarınız çatlayabilir. Topuk çatlamasını önlemek veya çatlayan topuklarınız için topuk kremi de alabilirsiniz.
8. Pudra ve pişik kremi: Sıcakta terleme sebebiyle etkilenen kısımlara sürmek için gerekir.
9. Mest: Özellikle bayanlar için abdest almada kolaylık sağlaması açısından gerekebilir.

Posted by THEBOSPHORUS 07:00 Archived in Saudi Arabia

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

This blog requires you to be a logged in member of Travellerspoint to place comments.

Enter your Travellerspoint login details below

( What's this? )

If you aren't a member of Travellerspoint yet, you can join for free.

Join Travellerspoint